Palma sabałowa i jej niesamowite właściwości na erekcję i prostatę

Jak działa palma sabałowa na erekcję i męską prostatę?
Palma sabałowa jest rośliną najbardziej znaną z pozytywnego wpływu na funkcjonowanie prostaty oraz dróg moczowych, a także właściwości pobudzające potencję. Jest to krzaczasta palma, którą w tej chwili znaleźć można w wielu preparatach leczniczych. Skąd bierze się jej silne działanie i jakie jeszcze właściwości posiada? Jakie preparaty z palmą sabałową warto stosować i dlaczego?

Palma sabałowa – co to jest 

Palma sabałowa znana jest też pod nazwą bocznia piłkowana, serenoa repens, sabal serrulata oraz palma karłowata. Jest to gatunek rośliny, należący do rodziny arekowatych, czyli palm. Palma jest krzaczasta, dorasta do 2 metrów wysokości i do 1 metra szerokości. Zgodnie z nazwą, jest niewielka, a jej pęd albo nie wyrasta w ogóle ponad ziemię, albo tylko trochę. Na szczycie pędu znajdują się liście – sztywne, liczne, ponad które wyrastają niewielkie, jasne kwiaty. To właśnie owoc z palmy sabałowej posiada szerokie zastosowanie w leczeniu. Wyciąg z nich nadaje się tak dla kobiet, jak i dla mężczyzn, przy czym sama bocznia piłkowana znana jest głównie z zalet związanych z wpływem na potencję.

Warto jednak wiedzieć, że roślina ta często jest uprawiana w ogrodach i trzymana w domach jako roślina ozdobna. Już przed wiekami Indianie (ojczyzną palmy sabałowej jest Ameryka Północna) traktowali ją jak pożywienie i szybko dostrzegli jej pozytywny wpływ na układ moczowy oraz poprawę płodności.

Działanie palmy sabałowej na potencję i erekcję

Palma sabałowa jest nazywana naturalnym środkiem na erekcję. Owoce palmy sabałowej pomagają poradzić sobie z przerostem prostaty i stanem zapalnym jąder. Polecane są szczególnie mężczyznom – między innymi dlatego, że potrafią poradzić sobie z problemem łysienia. Palma sabałowa na erekcję jest znakomitym środkiem, jako że często jej zaburzenia wynikają po prostu z przerostu prostaty. Roślina ta ogranicza rozrost gruczołu krokowego, a także ma wpływ na takie procesy jak:

 • syntazę tlenku azotu,
 • poziom kwasu rybonukleinowego mRNA,
 • hamowanie aktywności fosfodiesterazy 5 w mięśniach gładkich ciał jamistych.

Wskazują na to wyniki przeprowadzonych już badań. Palma sabałowa na potencję nie bez powodu jest tak szeroko stosowana. Wspomaga pracę układu krwionośnego, reguluje poziom hormonów płciowych, a dokładnie zmniejsza aktywność 5-α-reduktazy, przyczyniając się do zmniejszenia negatywnych nadwyżek w poziomie testosteronu. Niski poziom testosteronu może być przyczyną problemów z erekcją, jednak nadmiar tego hormonu szkodzi mężczyźnie. Mogą pojawić się zaburzenia seksualne, a także łysienie. Mogą się również pojawić nieestetyczne zmiany skórne, w tym na przykład trądzik. Najlepiej by poziom testosteronu był uśredniony, w czym palma sabałowa pomaga. Regulowanie poziomu testosteronu wpływa pozytywnie na całe ciało – nie tylko na funkcje seksualne, ale też poznawcze oraz na nastrój. U mężczyzn, którzy cierpią z powodu niskiego poziomu testosteronu, poziom ten wzrasta, a to z kolei przekłada się na większą liczbę plemników.

Można zatem stwierdzić, że palma sabałowa wpływa pośrednio na płodność – oczywiście, w sposób pozytywny. Jest to ważne źródło fitosteroli, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu, zapobiegając tym samym wielu chorobom serca czy układu krwionośnego. Fitosterole wykazują też działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwutleniające, walcząc z wolnymi rodnikami.

Palma sabałowa – właściwości i działanie holistyczne na organizm

Palma sabałowa wykazuje mnóstwo właściwości leczniczych. Wyciąg z owoców znajduje zastosowanie w tworzeniu produktów kosmetycznych, ale także tabletek. Można je również stosować w postaci świeżej, albo suszonej – na przykład wykonać z nich napar przeznaczony do picia. Warto, ponieważ palma sabałowa działanie posiada szerokie i wpływa nie tylko na męskie funkcje seksualne, ale też ogólnie na całe ciało człowieka. W jaki sposób?

 • Regulacja układu moczowego – to jedna z najbardziej znanych funkcji palmy sabałowej. Łagodzi objawy przerostu prostaty, zmniejsza ból i pieczenie przy oddawaniu moczu. Jeśli więc pojawi się zwiększona częstotliwość oddawania moczu, nocne oddawanie moczu lub osłabił się jego strumień, wskazuje to na zaburzenia w funkcjonowaniu układu moczowego i warto wówczas sięgnąć po palmę sabałową. Także inne choroby narządów płciowych mogą być często leczone przy pomocy palmy sabałowej.
 • Zapobiega rozrostowi prostaty – wspiera zdrowie gruczołu krokowego, a niektóre badania wykazały, że może również działać antynowotworowo, przeciwdziałając rozwojowi raka prostaty. Nie jest to jeszcze ostatecznie potwierdzone, więc nie ma pewności, jednak opinie są obiecujące.
 • Reguluje poziom hormonów – tym samym zapobiega pojawianiu się wielu chorób, związanych z rozchwianiem hormonów, ich nadmiernym lub zbyt niskim wydzielaniem. Palma sabałowa pomaga zablokować przekształcanie testosteronu w hormon DHT. Bardzo pozytywny wpływ ma palma sabałowa na włosy, które dzięki regulacji poziomu hormonów przestają wypadać. Brak równowagi hormonalnej posiada zresztą zgubny wpływ również na skórę, między innymi zwiększając tendencję do pojawiania się wyprysków. Stąd też bardzo polecana jest palma sabałowa na trądzik – reguluje wydzielanie sebum i zmniejsza łojotok.
 • Reguluje stany zapalne – badania potwierdziły, że palma sabałowa zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, neutralizujących wolne rodniki. Ich zwiększonemu powstawaniu sprzyjają stany zapalne. Wolne rodniki zaś odpowiadają za procesy starzenia organizmu oraz szkodliwe przemiany komórkowe. Palma sabałowa jest źródłem przeciwutleniaczy i związków, które zapobiegają uszkodzeniu komórek. Likwiduje powoli stan zapalny, więc przypisana jest jej też na przykład funkcja wspomagania leczenia zapalenia jąder.
 • Wykazuje działanie antyandrogenne – może więc pomóc kobietom, które mają w sobie zbyt duże stężenie hormonów męskich. Pomaga też obniżyć wysoki poziom prolaktyny. Wspomaga więc tym samym regulację miesiączek, a także stanowi nieocenioną pomoc w leczeniu trądziku o podłożu androgennym.
 • Pomaga redukować bóle reumatyczne – nie jest to jeszcze informacja potwierdzona, jednak wiele wskazuje na to, że owoce palmy sabałowej pomagają zredukować objawy reumatyzmu.
 • Obniża produkcję złego cholesterolu – tym samym zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca i chorób układu krwionośnego.

Jeśli chodzi o zalety jakie posiada palma sabałowa, opinie na jej temat są bardzo pochlebne. Wiele już wiemy o jej właściwościach, ale sporo z nich wymaga potwierdzenia kolejnymi badaniami. Na szczęście są one nadal prowadzone.

Skąd biorą się takie właściwości palmy sabałowej?

Ekstrakt z owoców palmy sabałowej posiada szereg cennych właściwości, o których decyduje zawartość pewnych korzystnych dla zdrowia składników. Palma sabałowa zawiera:

 • triglicerydy – to organiczne związki chemiczne, należące do grupy lipidów, które są potrzebne do prawidłowego działania organizmu. Chodzi jednak o to, by utrzymywać właściwy ich poziom. To one stanowią źródło energii dla organizmu, jednak zbyt duży ich poziom może skutkować między innymi chorobami serca.
 • fitosterole tłuszczowe – to substancje roślinne, które swoją budową przypominają cholesterol występujący u człowieka. Pomagają obniżyć jego wysoki poziom, tym samym zmniejszając ryzyko pojawienia się różnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Podobno wykazują działanie antynowotworowe, między innymi dlatego, iż neutralizują wolne rodniki, odpowiedzialne za szkodliwe przemiany komórkowe.
 • estry etylowe – to estry kwasów karboksylowych i etanolu. Wspomagają one prawidłowe działanie układu krążenia, działając przeciwmiażdżycowo, przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie.
 • biologicznie czynne monoacyloglicerydy – ekstrakt z palmy sabałowej zawiera 1-monolaurynę i 1-monomirystynę, które wykazują działanie cytotoksyczne wobec komórek prostaty u człowieka. Tym samym pomagają w leczeniu łagodnego rozrostu gruczołu krokowego u mężczyzn.

Żeby jakaś substancja działała tak jak powinna, konieczne jest zastosowanie jej w należytej ilości. Jeśli kogoś zainteresowała palma sabałowa dawkowanie tej rośliny uzależnione jest od tego, w jakiej postaci jest przyjmowana. Jeśli ktoś stosuje czystą dawkę palmy, czyli ekstrakt z niej, dawka nie może przekroczyć 320 mg. Wówczas obserwowane jest najlepsze działanie terapeutyczne. Jeśli chodzi o stosowanie palmy sabałowej w formie tabletek, korzystnie wpływająca na zdrowie dawka może być mniejsza – nawet 100 mg. Skąd ta różnica? W tabletkach znajdują się często i inne substancje o pozytywnym dla zdrowia działaniu. Niektóre wykazują podobne właściwości, dlatego też dawka może być mniejsza. Tabletki z suplementem z palmy sabałowej często są wzbogacone na przykład o korzeń maca, L-argininę czy buzdyganek naziemny.

Preparaty z palmą sabałową – tabletki, wyciąg i wcierki

Wyciąg z palmy sabałowej może być stosowany na różne sposoby. Sporo osób sięga po tabletki, jednak popularne są także i produkty przeznaczone do wcierania. Można więc zdecydować się na krople z ekstraktem, albo też tabletki z palmy sabałowej. Inny skutek działania mają jednak kosmetyki z tą rośliną, a inny suplementy diety, przeznaczone do jej zażywania i działające od wewnątrz.

Tabletki zawierające wyciąg z palmy sabałowej

Gdy kogoś interesuje palma sabałowa, tabletki z nią stosowane są głównie przez te osoby, które chcą zwiększyć swoją potencję i libido, a także zadbać o zdrowie gruczołu krokowego. Gdzie kupić palmę sabałową w takiej formie? Można zdecydować się na sklep zielarski lub aptekę, a także skorzystać z możliwości, jakie daje współczesny świat i zamówić wszystko w sklepie internetowym. W internecie można liczyć na to, że cena będzie najkorzystniejsza – choćby i dlatego, że można porównywać preparaty i wybrać taki o najlepszym stosunku jakości do ceny. Korzystny wpływ na seksualność człowieka odnotowywany jest także i dlatego, że w 99% przypadków palma sabałowa wspomagana jest w tabletkach również innymi substancjami. Może to być na przykład buzdyganek naziemny, korzeń maca i arginina.

Gdy kogoś zainteresowała palma sabałowa, preparaty z nią w składzie można znaleźć w dobrych cenach w wielu sklepach. Jest ich jednak sporo, więc niektórzy zastanawiają się co wybrać. Oto ranking:

Ranking preparatów z palmą sabałową na erekcję i zdrową prostatę
Zalety
Wady
1. Vigrogan
 • produkt oparty na naturalnym składzie,
 • nie uzależnia,
 • działa szybko,
 • widocznie przedłuża stosunek seksualny.
 • produkt dostępny przede wszystkim na stronie dystrybutora,
 • spory rozmiar kapsułek.
 • 2. SOLGAR SAW PALMETTO
 • łagodzi objawy rozrostu prostaty,
 • wspomaga leczenie zakażeń prostaty i dróg moczowych,
 • nie zawiera cukru, kazeiny i laktozy
 • przy stosowaniu mogą się pojawić biegunka i bóle głowy,
 • nie powinny go stosować osoby z nadwrażliwością na którykolwiek składnik preparatu,
 • trzeba pamiętać o jego stosowaniu w czasie posiłku.
 • 3. Doctor's Best Palma sabałowa
 • łagodzi objawy chorób układu moczowego i nerek oraz przerost prostaty,
 • produkt bezglutenowy, naturalny, bez GMO
 • słaba dostępność,
 • jak u poprzednika mogą pojawić się nudności i bóle głowy.
 • 4. Prostate Health Clinical Strength
 • żelowe kapsułki, wspierające odporność rekomendowane przez producenta jako wspomagacz dla utrzymania zdrowia od 40 roku życia,
 • przyczyniają się do utrzymania prawidłowej morfologii
 • produkt przeznaczony tylko dla dorosłych,
 • nie może być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią,
 • trzeba pamiętać o zażywaniu aż 3 kapsułek dziennie, w trakcie posiłku,
 • rozmiar kapsułek.
 • 5. Jacobs PROSTALOVIT
 • polecany dla mężczyzn od 40 roku życia, gdyż wspomaga odporność,
  prawidłowe ciśnienie, prostatę i witalność,
 • zawiera ekstrakt z 23 roślin, połączonych z minerałami
 • trzeba stosować aż 4 kapsułki dziennie, przy kolacji, choć można zwiększyć ich liczbę aż do 8 tabletek (4 przy obiedzie i 4 przy kolacji),
 • nie można stosować środka przy niewydolności nerek i zaburzeniach równowagi potasowej.
 • 6. Fitomax
 • ma korzystny wpływ na włosy,
 • dba o samopoczucie, stan dróg moczowych i prostatę
 • trzeba pamiętać o zażywaniu środka rano, popijając dużą ilością wody (co najmniej 250 ml),
 • jak u poprzedników może powodować nudności i ból głowy.
 • Kosmetyki z ekstraktów lub pochodnych boczni piłkowanej

  Kosmetyki z palmą sabałową oddziałują na człowieka przede wszystkim od zewnątrz. Skierowane są głównie do tych osób, które pragną zadbać o stan swoich włosów. Palma sabałowa w płynie pomaga powstrzymać łysienie i poprawia kondycję włosów. Istnieje na przykład specjalny szampon, ale także i wcierki, które mogą być stosowane zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Także sporo pań ma bowiem problem z łysieniem androgenowym, gdy wzrasta u nich poziom męskich hormonów. Gdy kogoś zainteresowała palma sabałowa, wcierka może zostać kupiona w formie gotowej do użycia, albo też można samodzielnie przygotować napar przeznaczony do wcierania w skórę głowy, wykorzystując do tego zakupione owoce palmy sabałowej. Olej z palmy sabałowej dostępny jest nawet w butelkach z zakraplaczem, które przeznaczone są do wymieszania z niewielką ilością wody.

  Skutki uboczne przy przedawkowaniu

  Czy istnieją jakieś skutki uboczne stosowania palmy sabałowej? Owszem, choć najczęściej są to efekty niegroźne, odczuwane rzadko i zwykle u tych osób, które dopiero rozpoczynają jej stosowanie. Jeśli przez kogoś ma być zażywana palma sabałowa, skutki uboczne, które można odnotować, są następujące:

  • bóle oraz zawroty głowy
  • nudności i wymioty
  • problemy z wypróżnianiem, czyli krótkotrwałe zaparcia lub biegunka
  • jako że palma sabałowa wpływa na stężenie hormonów, kobiety w ciąży przed stosowaniem tej rośliny powinny skonsultować się z lekarzem
  • przeciwwskazania do stosowania palmy sabałowej to nie tylko ciąża, ale też stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Warto to wziąć pod uwagę ze względu na ewentualne zmniejszenie działania estrogenu. Palma sabałowa może więc po prostu zmniejszać ich skuteczność.

  Niewątpliwie palma sabałowa posiada mnóstwo cennych właściwości, które decydują o jej wzrastającej popularności. To środek naturalny i wspomagający potencję, dlatego też jest wybierany przez wielu mężczyzn jako pomoc na trapiące ich dolegliwości.

  5 myśli nt. „Palma sabałowa i jej niesamowite właściwości na erekcję i prostatę

  1. Jawor, Kalisz

   Przetestowałem na sobie palmę sabałową w dwóch wersjach:
   – sama palma sabałowa
   – palma sabałowa razem z wyciągiem z buzdyganka naziemnego, l-argininą i paroma witaminami

   Samą palmę sabałową kupiłem z ciekawości na eko stoisku z roślinnymi ekstraktami z myślą o łysieniu, a raczej nadmiernym wypadaniem włosów, które (w moim wieku – 40 lat) już zwiastuje łysienie. Efekty na włosy faktycznie były, ale potencja… potencja się w ogóle nie poprawiła, chociaż JESZCZE WTEDY nie mogłem na nią aż tak narzekać.
   Teraz jest gorzej, więc poszperałem ŚWIADOMIE, szukając czegoś, też naturalnego, ale na potencję. Tak jak pisałem wyżej, dorwałem całą kombinację, już nie na przypadkowym stoisku, ale od firmy z USA vigrogan https://vigrogan.pl/. Szczerze, po przeczytaniu składu i mając w głowie ostatnie przygody z palmą sabałową, nie miałem wielkich nadziei… Teraz bym odszczekał wszystko, co myślałem na jego temat. Po 3 tygodniach czułem się pewnie w łóżko i nie widziałem już zawodu w oczach mojej żony. Niesamowite uczucie – nie spodziewałem się tego po takich niepozornych kapsułkach.

  2. E.K.71

   Z samą palmą sabałową w tabletkach bym uważał. Dobrze opisaliście przedawkowanie – sam go doświadczyłem. Myślałem, że jak zjem więcej tabletek to szybciej uzyskam efekty. Pomyliłem się okrutnie, ale (na szczęście) skończyło się tylko na wymiotach i zaparciach. Lekarz wyjaśnił mi, że palma sabałowa z innymi składnikami jest o wiele lepiej przyswajalna. Poza tym – polecam na problemy z erekcję.

  3. mario@23

   Przy pierwszych problemach z erekcją przekopałem cały internet w poszukiwaniu czegoś na “te sprawy”. Wszystko po to, żeby nie iść do lekarza i tłumaczyć się z problemów z erekcją. Przecież to kompletny wstyd.

   No i na palmę sabałową trafiłem od razu. Niestety na erekcję mi nie pomogła. Natomiast regularnie badam poziom PSA i nieco spadł, czyli dobrze działa na prostatę.
   Ale co w takim wypadku mam wybrać na erekcję? Bo tego szukałem na samym początku, teraz jest w punkcie wyjścia.

   1. gonzo31

    Kolega wyżej pisze o vigroganie. Biorąc pod uwagę, że jest całkowicie bez recepty (poszperałem trochę w internecie) i do tego ma świetne opinie – to będzie dobry punkt wyjścia. Jeśli nie zadziała, to może pora wybrać się do lekarza? Czasami nawet naturalne preparaty nie pomogą, jak przyczyna leży głębiej.

  4. Zorrro

   Jak stosujecie palmę sabałową to nie zdziwcie się lepszymi wynikami krwi i cholesterolu. Moje poprawiły się znakomicie a przy tym sprawy łóżkowe też się polepszyły. Polecam!

  Dodaj komentarz