Problemy z erekcją u mężczyzny – przyczyny

Problemy z erekcją u mężczyzny – przyczyny

Mechanizm wzwodu prącia jest następujący. Penis składa się głównie z ciał gąbczastych i jamistych, w których prawie nie ma krwi w stanie spoczynku. W momencie pobudzenia seksualnego krew wypełnia je i łączy mięśnie kulszowo-jamiste u podstawy penisa, co odcina przepływ krwi, utrzymując w ten sposób erekcję. Z tego mechanizmu pracy można wywnioskować, że problem z erekcją może powstać z powodu nieprawidłowych naczyń krwionośnych lub problemów układu nerwowego.


Spis treści artykułu – nawigacja

Według badań, męska część społeczeństwa ma coraz więcej problemów z erekcją

Jednak, żeby zrozumieć ten fenomen trzeba w ogóle odpowiedzieć na pytanie – co to jest erekcja?  Erekcja jest rozumiana, jako złożony proces fizjologiczny, w którym penis twardnieje i powiększa się w stanie podniecenia. Jakość erekcji jest wskaźnikiem zdrowia fizycznego i psychicznego. Problemy w okolicy narządów płciowych mogą być spowodowane zmęczeniem, stresem i frustracją w związkach i poważnymi chorobami. Głównym organem odpowiedzialnym za kontrolowanie takiego procesu jak erekcja jest mózg.

Przyczyny braku erekcji leżą zarówno w głowie jak i w ciele

Zaburzenia erekcji są dosyć częstszym zjawiskiem. Według statystyk, co trzeci mężczyzna ma podobne epizody. W rzeczywistości jednak poważne problemy z erekcją (w tym niemożność osiągnięcia orgazmu lub utrzymywania erekcji podczas stosunku płciowego) nie są doświadczane przez wielu mężczyzn, a w przeważającej większości wynika to z wieku. Tak, więc, według badań, około 4% mężczyzn w wieku 50 lat i około 50% mężczyzn w wieku powyżej 75 lat cierpi na zaburzenia erekcji.

Dlaczego ludzie mają problemy z erekcją? Wszystkie powody, dla których erekcja słabnie, można podzielić na dwie grupy: psychologiczną i fizjologiczną. Jeśliby porównać osobę z komputerem, pierwsza oznacza problem w oprogramowaniu, a druga ze sprzętem.

Psychologiczne zaburzenia erekcji

Ze względów psychologicznych są to:

 • Stres (dowolnego pochodzenia: z powodu pracy, konfliktów, niepewności lub strachu przed przyszłością).
 • Chroniczne zmęczenie spowodowane ciężką pracą.
 • Tak zwany syndrom oczekiwania na wypadek, gdy pewnego dnia, w obliczu słabej erekcji, mężczyzna zaczyna panikować, że lęk powtarza niepowodzenie, a tym samym pogłębia problem.
 • Neurozy, depresja, stany subdepresyjne. Przyczyny te ograniczają się do fizjologii, ponieważ depresja nie zawsze jest spowodowana przyczynami psychologicznymi, może prowadzić do różnych zakłóceń w pracy ośrodkowego układu nerwowego lub układu hormonalnego.
 • Zaburzenia erekcji przyczyny fizjologiczne


Fizjologiczne zaburzenia erekcji – przyczyny

 • Choroby układu sercowo-naczyniowego.
 • Zaburzenia pracy rdzenia kręgowego i mózgu.
 • Zaburzenia równowagi hormonalnej (przede wszystkim – choroba tarczycy).
 • Efekt uboczny niektórych leków, głównie w celu zmniejszenia ciśnienia krwi, neuroleptyków, leków przeciwdrgawkowych, antydepresantów i hormonów, a także sterydów.
 • Prowadzenie niezdrowego stylu życia – uzależnienie od alkoholu, palenia, leków, nadwaga z powodu złego odżywiania, siedzący tryb życia, co prowadzi do problemów z krążeniem.
 • Choroby gruczołu krokowego.

Jak pokonać problemy z erekcją?

Środki zaradcze obejmują wszystkie tabletki dostępne na receptę i bez recepty. Zazwyczaj produkty te poprawiają dopływ krwi do narządów miednicy, zwiększają ciśnienie krwi i umożliwiają erekcję. Należy zdawać sobie sprawę, że większość tych leków nie leczy erekcji, ale tylko maskuje problem na kilka godzin, ponieważ po zakończeniu działania tabletki problemy powracają. Przed wyborem konkretnego środka na zaburzenia erekcji warto zasięgnąć opinii specjalisty i mężczyzn którzy już je stosowali.

Źródła:
 1. Zdrojewicz, Zygmunt, Piotr Biega, and Jan Rychter. “Zaburzenia erekcji a choroby układu krążenia.” Seksuologia Polska 11.1 (2013).
 2. Dęmbe, Krzysztof, et al. “Patogeneza i częstość zaburzeń erekcji u chorych na cukrzycę.” Seksuologia Polska 2.2 (2004): 51-54.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *